KELİME ÇALIŞMA YÖNTEMİ : ÖN EK-KÖK-SON EK

 

Sadece bir tane ön ek, kök veya son ekin anlamını ve çağrışımlarını bilmeniz onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kelimeyi İngilizce kelimeler haznenize katmanız demektir. Kelime haznenizi en hızlı şekilde arttırmak için en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem ETS tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

Mesela {co-, col-, com-, con-, cor- } genelde ön ek olarak kullanılırlar. Bu ön eklerin anlamları ve çağrışımları birbirine çok yakındır. Genelde birlikte olan durum veya birlikte yapılan durum için kullanılır ve yakın, birleşik, birlikte, ortak, kesişme, karşılıklı, hakkında gibi anlamlara gelirler. Bu ön ekler bize iki veya daha fazla şey arasında bir bağlantı ve etkileşim olduğu çağrışımını yapar. Söz konusu ön eklerle başlayan bir kelimenin tam anlamını bilmeseniz bile yaklaşık bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Özellikle okuma bölümü için kelimenin anlamına dair bulunduğunuz çıkarım soruyu çözmenize yardımcı olacaktır. Okuma metinlerindeki her kelimenin anlamını bilmeniz beklenmemektedir ancak anlama dair çıkarım yapmanız sınavın bir parçasıdır.

 

Örnek kelimeler: co+hes+ive / co+in+cide / col+lect / com+bi+ne / con+nect / con+tract / con+sist / cor+rect / con+gress / con+vers+ation / con+tent / con+clu+sion / con+trast / co+hes+ion / con+tact / con+trol / con+text / con+tri+bute / con+stitu+tion / con+vert / con+struct / con+sult+ation / con+cert / con+crete / con+fid+ent / con+stant+ly / con+duct / con+ceal / con+tainer / con+sens+us / con+sort+ium / con+duct+or / con+fes+sion / con+certo / con+serve ……..

 

Yukarıdaki listede co- ile başlayan ön eklerin yanı sıra köklere ve son eklere de çalışabilirsiniz. Kendi listelerinizi yaratabilirsiniz. TOEFL DERS NOTLARI kitabında bütün ön ek/kök/son eklerin anlamlarına göre gruplandırılmış ve örneklendirilmiş tam listesini bulabilirsiniz. Oluşturduğunuz listelerdeki kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenmeniz hem dinleme bölümünde hem de konuşma bölümünde yararınıza olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • SATIN AL

    TOEFL DERS NOTLARI kitabına SATIN AL sayfasından ulaşabilirsiniz
  • FACEBOOK

  • İPUÇLARI

  • ETÜT-TEOC-ÖZEL DERS-MENTAL ARİTMETİK

    http://www.beylikduzuetutmerkezi.com/ http://www.beylikduzuteog.com/ http://www.dunyaetut.com/ http://www.beylikduzuetut.info/ http://www.beylikduzuozelders.info/ http://www.abacubes.com.tr/